İSTANBUL TUZLA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Sürücülük Hakkında

Bilindiği üzere Karayolları Trafik Yönetmeliği 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu Yönetmeliğin bazı maddeleri 01.01.2016 tarihi itibariyle uygulamaya konacaktır. Uygulamaya konulacak maddelerden birisi de aday sürücülük ile ilgili maddedir. Kamuoyunun büyük bir bölümünü ilgilendiren bu madde ile ilgili halkımızı bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.
Aday Sürücülük Hakkında

Aday Sürücülük ile ilgili bu maddede; "Aday sürücülük; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir" denilmektedir.

Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından ilgili Yönetmelik çerçevesinde aday sürücülerle ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.

 1. Aday sürücülük 01.01.2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır.
 2. Aday sürücülük sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle devam edecektir.
 3. Aday sürücünün yanında refakatçı bulunmadan kendi başına araç kullanabilecektir.
 4. Aday sürücülerin sürücülük belgesinin geri alınması ile ilgili olarak;
  1. İki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi,
  2. İki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması,
  3. İki yıl boyunca sağa-sola ve dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi durumunda,
  4. İki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi durumunda,
  5. İki yıl boyunca emniyet kemerinin üç kez takılmaması durumunda,
  6. İki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olmaları,
  7. Bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi durumunda,
  8. İki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanılması durumunda,
  9. İki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması,

durumunda sürücü belgeleri iptal edilecektir.

 

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecektir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacaktır.

 

Ayrıca sürücü kurslarının eğitimlerinin ve sınavlarının daha kaliteli hale gelmesi için bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü gerekli çalışmaları sürdürmektedir.

 

Bu süreçte bazı sivil toplum örgütleri ve sürücü kursları, aday sürücünün yanında "refakatçı olması gerektiği", "08 Eylül 2015 tarihinin son tarih olduğu", kendi başına araç kullanamayacağı", "ehliyet almanın zorlaşacağı" ve yasada farklı bir şey istenmiş gibi "yasaya yakalanmadan", belge alınması gerektiği gibi yanlış beyanlarla kurs kayıtlarının hemen yapılması gerektiğine yönelik bir algı oluşturmak istemektedir.

 

Bu durumlara fırsat verilmemesi, ilgililerin bu konuda bilgilendirilmesi, denetimlerin, gerekirse inceleme/soruşturmanın yapılması bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından istenmiştir.

Postane Mh. Mühendis Sk. No.19 34940 Tuzla/İstanbul - 0216 395 79 56/58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.