İSTANBUL TUZLA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tuzla Yetimlerine Sahip Çıkıyor Değerlendirme Toplantısı Tuzla Nikah Sarayı´nda Yapıldı.

.İHH İnsani Yardım Vakfı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuzla Belediyesi ve Tuzla Kaymakamlığı işbirliğiyle “Tuzla Yetimine Sahip Çıkıyor” temasıyla sürdürülen projenin 1. yıl değerlendirme toplantısı, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllü Birim Koordinatörü Ebubekir Uzgan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Tuzla Yetimlerine Sahip Çıkıyor Değerlendirme Toplantısı Tuzla Nikah Sarayı´nda Yapıldı.

İki  Bin Öğrenciye Ulaşacağımıza İnanıyorum


Toplantıda ilk konuşmayı yapan Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Bakanlığımız işbirliğinde  yapmış olduğu protokole,  Tuzla’dan bir ses verelim,  destek verelim, çocuklarımızın  minik elleriyle uzanalım diye böyle bir etkinliği, buluşmayı tertip ettiklerini söyledi.

Konuşmasında bu proje başladığında,  geçen sene  Tuzla’da 17 tane baktığımız yetimin olduğunu, bu sayı bu yıl 400’e ulaştığını  sizlerin gönülden tuttuğunuz ellerinizle ve Allah’ın izniyle Tuzla’da 2000’e çıkarmayı hedeflediklerini ve bunu yaparken 48.000 gencimize ve çocuğumuza güvendiğini söyledi.

 

Tüm Sorunlarında Işık Tutmaya Çalışıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Gönül Elleri Çarşısı’nın başta Yetimler Komisyonu olmak üzere yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. İlgi ve destekle oluşan güvenin altını çizen Dr. Fatma Yazıcı, “Gönül Elleri Çarşısı’ndaki ilk komisyonlarımızdan birisi olarak Yetimler Komisyonu’nu kurduk. Hem yetim hem mağdur olan, 2 dezavantajı birlikte yaşayan ailelerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. 400’e yakın çocuğumuzla ilgilenen gönüllü kadromuz var. Onlarla gurur duyuyoruz.  Yetim çocuklarımızın her sorunuyla ilgileniyor, organizasyonlarımızla onların hayata daha mutlu bakmalarını sağlamak istiyoruz. Bize güvenmelerini başarmak çok zordu, biz bunu başardık. Onlarla çok güzel dostluklar gerçekleştirdik. Etüt sınıfları açtık, gönüllü öğretmenlerimiz yetimlerimize sadece derslerinde değil tüm sorunlarında ışık tutmaya, yardımcı olmaya çalışıyor. Yetimlerimizin maddi ve manevi her türlü eksikliklerini giderebilmek bizi mutlu etti.” şeklinde konuştu.

Başkan Yazıcı Teşekkür Etti
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Tuzla kurucu belediye başkanlığı döneminde her yıl Ramazan aynını son haftasını Yetimler Haftası olarak kutladığını hatırlatan Başkan Yazıcı, ilk olan bu geleneği sürdürdüklerini söyledi. Başkan Yazıcı, “Allah’ın sevgilisinin bir yetim olduğunu düşündüğümüzde, bu konuyu hassasiyetle işleyen, bütün yetimlere ulaşan, gönüllülük esasını ortaya koyan Gönül Elleri Çarşısı’nın Kadın Kent Gönüllüleri’ne, bu projeyi başlatan, uygulayan ve sürdüren tüm eğitimcilere ve öğrencilere yürekten teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Tuzla’nın Farkı Olsun Her Sınıfın Birden Fazla Kardeşi Olsun

Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır konuşmasında her sınıfın bir  yetim kardeşi var projesinin  her yerde uygulandığını söyledi ve  “Tuzla’nın bir farkı olsun  ve  sınıflarımızın birden fazla kardeşi olsun” diyerek hedefi yükseltti. Çocuklara seslenen Ali Rıza Çalışır “ Her sınıfa bir yetim yetmez. Ayda bir kez yediğiniz o simidi bir kardeşinize ikram ettiğinizi düşünün. 48.000 öğrenciden ve Tuzla’dan bahsediyorsak 2000 rakamına biz çok rahat ulaşırız.” Dedi.


İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllü Birim Koordinatörü Ebubekir Uzgan da yaptıkları konuşmada projenin toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya katkısına dikkat çekti. Toplantı, okulların hazırladığı konserler ile sona erdi. 

 

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi Nedir?

 Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak misyonu ile başlatılan ‘’İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi’’ İHH İnsani Yardım Vakfının ‘’Geleceğin İyiliksever Türkiye’si’’ Projesidir.

 Projenin Özeti

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, barınma, gıda, giyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ülkemizdeki ilköğretim ve lise seviyesindeki öğrencilerimizin katkı sağlamasını; böylece dünyada iyiliğin yayılmasını hedeflemektedir.

Projenin Tuzla İlçemizdeki Gelişimi

Bu projenin ilk yıllarında İlçemiz Halil Türkkan Anadolu İHL, Muzafferda Güzide Pulur İmam Hatip Ortaokulu ve Zübeyde Hanım İlkokulu idareci, öğretmen ve öğrencilerin katkılarıyla Afrika’nın değişik ülkelerinde Su kuyuları açılması, katarakt ameliyatı giderlerinin karşılanması gibi faaliyetlere imza atılmıştır.

Her sınıfın bir yetim kardeşi var projesi 2013-2014 Eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH İnsani Yardım vakfı işbirliği ile resmi olarak başlamıştır.

 

İlk olarak Tuzla Halil Türkkan Anadolu İmam Hatip Lisesinde bir sınıfın 1 yetim öğrenciye sahip çıkmasıyla adım atılan bu projeye okulun diğer sınıflarından seçilen temsilci öğrencilerin katkılarıyla 2 yetim öğrenciye ulaşılmıştır. Bu iyilik hareketi daha sonra okul bünyesinde yarışma havası oluşturulması sonucunda 23 yetime ulaşılmıştır. Daha sonra Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün planlı ve programlı çalışmaları ile ilçemizdeki bütün okullara yayılan bu vicdani sorumluluk hareketi 367  yetime ulaşmıştır. Her sınıfın bir yetim kardeşi var projesi kapsamında çalışmalarımıza daha da ivme kazandırarak 2000 yetim hedefimize ulaşmak arzusundayız.

Tuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyorTuzla Yetimlerler buluşuyor

Postane Mh. Mühendis Sk. No.19 34940 Tuzla/İstanbul - 0216 395 79 56/58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.