İSTANBUL TUZLA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Çangır, İstanbul'un Fethi'nin 571. Yılı Münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Çangır, İstanbul'un Fethi'nin 571. Yılı Münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Tarihin altın sayfalarında yer alan önemli hadiselerin en önemlilerinden birisi de şüphesiz İstanbul'un Fethi olayıdır.                                                                                            

"İnna Fetahna Leke Fethan Mübina... ve Yensurakellahü Nasran Aziza"  Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsan ettik ve sana Allah şanlı bir zaferle yardım eder. Ve sevgililer sevgilisi, her sözü ve haberi doğru olan Sevgili Peygamberimiz yüzyıllar sonra meydana gelecek tarihi olaylara ışık tutmuş ve İstanbul'un fethedileceğini haber vererek şöyle buyurmuştur:                                                                                                   

İSTANBUL bir gün fetih olunacaktır, onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordu.Kalpleri fetih aşkıyla yakan bu ilahi çağrıya nail olmak isteyen pek çok komutan, İstanbul'u fethetmek için seferler tertip etmiştir.  22 yaşındaki 2. Mehmed, Peygamberimizin "O ne güzel komutandır" müjdesine nail olarak, bundan 571 yıl önce 29 Mayıs 1453 tarihinde kendini "Fatih", Kostantiniyye'yi de "İstanbul" yapmıştır.

Fethin 571. yıl dönümü mübarek olsun. Allah o fetheden komutandan, onu fetheden ordudan razı olsun.                                                                                                                    

 

Fetih nedir?

Fetih, Mekke'dir, Allah'ın yeryüzündeki evi olan Kabe'yi tüm putlardan temizlemektir. Fetih, Kudüs'tür, Hazreti Ömer'in Hristiyan'ıyla, Yahudi'siyle tüm inançlara saygı içinde ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya İslam mührünü vurmasıdır.  Fetih, Endülüs'tür, Kurtuba'sıyla, Granada'sıyla dünyanın en güzel mimarisini, edebiyatını, kültürünü inşa etmektir.Fetih, Semerkand'dır. Fetih, Buhara'dır, Orta Asya'nın bozkırlarında tarihin en büyük medeniyetlerinden birisini kurmaktır. Fetih, Selahaddin Eyyubi'dir, uhuvvet içinde Kudüs'te yeniden İslam bayrağını dalgalandırmaktır.Fetih, Alparslan'dır, Anadolu'nun kapılarını Viyana önlerine kadar bu kutlu millete açmaktır. Fetih, Osman Gazi'dir, insanı yaşat ki devlet yaşasın diyen Şeyh Edebali'den alınan feyizle 3 kıta, 7 iklimi kaplayacak çınarı toprakla buluşturmaktır.Fetih, hazırlıktır. Ve elbette fetih, Fatih Sultan Mehmet'tir, 21 yaşında bin yıllık Bizans'ı yıkıp dünyanın en gözde şehri İstanbul'la kucaklaşmaktır.          

 

Fatih İstanbul'u 1453'te fethetti, ama fetihler öncesi ve sonrasıyla hep devam etti,

Fatih Sultan Mehmet Han Hakka yürüdüğünde Venedik Sarayında bu haber "La grande aquila e morta" Büyük kartal öldü, nidalarıyla yankılanıyordu. Onlar Fatih'in vefatıyla Türklerden ve İslam ordularından ilelebet kurtulduklarına inanıyorlardı. Ancak büyük kartal ölse de ruhu binlerce yıl öncesinden gelmiş ve sonrasında da devam etmiştir. Fatihten sonra da Yavuz Sultan Selim'le, Kanuni Sultan Süleyman'la, 4. Murat'la fetihler hep devam etti. Fetih Çanakkale'dir, fetih Kut'ül Ammare'dir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi en zor zamanlarda dahi tüm dünyaya meydan okuyabilme cesareti, azmi, dirayeti göstermektir    Fetih, kurtuluş savaşımızdır, yokluk içinde, kıtlık içinde cihan imparatorluğunun küllerinden yeni bir devlet kurabilmektir.                                                                                          

Sevgili gençler; Sizlerden her birinizin kendini Fatih gibi yetiştirmesini, fetih şuuruyla geleceğe hazırlamasını bekliyorum. Fatih Sultan Mehmet Han gibi dirayeti olan bir gençlik olmalısınız. Düşünen, akleden, mücadele eden bir gençlik olmalısınız. Köklerinizi Ahmet Yesevi'nin hikmetlerinde, Yunus'un, Mevlana'nın, Hacı Bayram-ı Veli'nin, Hacı Bektaş-ı Veli'nin öğütlerinde aramalısınız.           

 

Bir fikir insanımız aslında Fatih, İstanbul'u Mimar Sinan Süleymaniye'yi inşa etsin diye fethetti" diyor. Köklerinizi işte buradaki incelikte aramalısınız. Asıl büyük fethin medeniyetle, ilimle, irfanla, kültürle yapılan fetih olduğunu asla unutmamalısınız. Mehmet Akif Ersoy'un Asım'ın neslinde hayal ettiği gibi, bilgili, erdemli, çalışan bir gençlik olmasınız. Merhum Arif Nihat Asya'nın ifadeleriyle;

 

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan,

Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan,

Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan.

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın,

Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.

Allah yüreğimizden fetih coşkusunu eksik etmesin diyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Bu vesile ile, İstanbul'u bize emanet eden büyük Türk hakanı Fatih Sultan Mehmed'i ve onun kahraman ordusunu minnetle anıyor, bu güzel vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yad ediyorum.

METİN ÇANGIR

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Postane Mh. Mühendis Sk. No.19 34940 Tuzla/İstanbul - 0216 395 79 56/58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.